Gündem: Tezsiz Yüksek Lisans İçin ALES Şartı Kaldırıldı Haftanın Yazısı: Önemli! Lütfen Bütün Üyelerimiz Okusun!
| ALES Puan Hesaplama | | UDS Puan Hesaplama | | KPDS Puan Hesaplama | | ÖYP Puan Hesaplama | | YGS - LYS Puan Hesaplama |
Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ALES'ten nasıl yüksek puan alınır? ALES Çalışma Teknikleri
25.04.2012, 09:00
Yorum: #1
ALES'ten nasıl yüksek puan alınır? ALES Çalışma TeknikleriAles hazırlanan çoğu adayının ortak şikayet noktalarından başı çekeni neden ders çalışamıyorum? bu makalede Ales konularını nasıl çalışabileceğiniz hakkında oldukça ipucu bulacaksınız,sıkılmadan okumanızı tavsiye ederiz.

Alese hazırlanıyorsunuz fakat nerden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz.İşte size Ales çalışma hakkında bazı püf noktaları..

1) Çalışmaya başlamadan önce bir önceki yılda çıkmış Ales sorularını alın ve hepsini çözün doğrularınızı yanlışlarınızı bulun, hangi konularda eksikleriniz çok veya en çok hangi dersde zorlandınız? Eksiklerinizi bir yere not edin. Böylece Seviyenizi öğreniniz.

2) Hangi seviyede olduğunuzu öğrendikten sonra çalışmaya başlayacağınız kaynakları belirleyin çok kaynaktansa az ve kaliteli kaynak kitaplar almanızı tavsiye ederiz, böylece kaynak yığınları arasında kaybolup hangisinden başlayacağınızı düşünmek yerine belli kaynaklar hedefleyip bunları bitirmeye çalışmanız daha avantaj sağlayacaktır.

3) Kaynaklarınızı belirledikten sonra , Ales sınavına nekadar bir zaman kaldığını hesaplayarak her ay için bir çalışma programı yapmanız fakat program yaparken sadece içinde bulunduğunuz ay ile ilgili bir program yapmanız daha verimli olacaktır. Çünkü sizin için önemli olan şimdilik içinde bulunduğunuz ay dır ve bu ayı en verimli şekilde geçirmenizdir.Mesela bu ay şu dersleri ve şu konuları bitireceğim ve şu kadar test çözeceğim gibi bir plan yapabilirsiniz.

4) Bir aylık programınızı yaptınız sıra günlük programda, Ales de kesin başarı kazanmak istiyorsanız aksatmamanız gereken bir günlük program şart.Bir gün aslında azımsanmayacak kadar önemli bir zaman dilimi ( her ne kadar önemsiz gibi görünse de) Çünkü saatler birbirini kovalamazsa günler, günler birbirini kovalamassa aylar oluşmaz, mesela hayatınızdan bir günü silebilir veya durdurabilir veya geriye alabilirmisiniz ? bu yüzden her gününüzün ayrı bir yeri ve önemi vardır.Günlük yapacağınız işler bir ayınızın nasıl geçeceğini de aslında haber verir hep yarınlara ertelediğimiz işler aslında ertelediğimiz bir hayatın da habercisidir. İşte bu yüzden ne olursa olsun mutlaka bir planınız olsun. Planlarınız da günlük olsun her akşam yatarken veya sabah kalktığınızda hemen planınızı oluşturun bugün şukadar ders çalışacağım, şu kadar soru çözeceğim gibi.


5) Planınızı da yaptınız ve günlük olarak ders çalışmaya başladınız.Konu çalıştıktan sonra asla ve asla konunun ardından konuyla ilgili alabildiğine soru çözmeyi unutmayın.Sadece konu çalışması yeterli değildir..Çözeceğiniz her soru yeni bir bilgi demektir ve yanlış yapma olasılıklarınızı azaltan bir etkendir.

6) Konuları çalıştınız ve bitti ama sakın konuların bitmesi için son ayı beklemeyin mutlaka konularınızı son aydan önce bitirin ve son bir ay kala sadece deneme sınavları ve daha önceki yıllarda çıkmış Ales sorularının tümünü çözmeye çalışın.

7) Tüm bunları yaptınız ve sınav zamanı geldi çattı, ohalde tek yapmanız gereken kazanacağınıza inanarak sınava girmek ve emeğinizin karşılığınız almak.

Bu sınavlarda başarılı olmak test çözme becerisi kazanmayı gerektirir. Çünkü bu sınava müracaat eden aday sayısı her yıl artmaktadır. Yani kazanmak her yıl bir önceki yıla göre daha da güçleşmektedir. Bu güçlüğün üstesinden gelmek için adayın sınav süresince yaptığı netlerin yüksek olması gerekir.

Test tekniğine dayalı sınavlarda başarısızlığın nedeni genellikle bilgi eksikliğinden değil, sorulara yaklaşım tarzından veya soru sitiline aşina olmamaktan kaynaklanır. Test tecrübesi sınav sonucunu etkileyen en önemli etkenlerdendir. Test çözme tekniğini iyi bilmek istenen sonucun alınmasını büyük oranda sağlayacaktır.

Sınavdan önce çözülen yüzlerce hatta binlerce sorunun oluşturduğu bilgi birikimi adayın sınavda başarılı olmasını sağlar. Çünkü çözülen her soru gerçek sınav öncesi adaya tecrübe kazandıracaktır. Aday bu bilgi birikimiyle sorulara nasıl yaklaşacağını ve soruları nasıl çözeceğini, hangi yolları kullanacağını, ne kadar süre ayıracağını ve nelere dikkat edeceğini öğrenir.

Ales sorularının özellikle yoruma dayalı olması yani bilgiden ziyade öğrencinin bilgi birikimini kullanmayı ölçen nitelikte olması tecrübeli olmayı ön plana çıkarmaktadır. Tecrübe ise çözülen soru miktarıyla ölçülür. Ales´de başarılı olmayı hedeflenen adayın test çözerken “bir sorudan ne çıkar canım” diyerek o soruyu yok sayması en büyük hatadır. Çözülen her bir soru tipi aday için bir avantajdır. Sınava hazırlanan adayın çözemediği her sorunun doğru cevabını öğrenmesi gerekir.

Test Çözme Becerinizi Arttırın:

1. Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenmelisiniz. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi kontrol etmiş olursunuz.

2. Amaç Ales’de başarılı olmak ise Ales niteliğine uygun sorular çözmelisiniz.

3. Soruları kendinize zaman tanıyarak çözün. Çünkü gerçek sınav sadece bilginizi değil bilgi kullanma hızınızı da ölçmektedir. Bu yüzden 120 soru için 120 dakika süre tanınmaktadır.

4. Her sorunun size sınavda sorulabileceğini düşünerek yanıtlamaya çalışın. Çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüz sorunun mutlaka doğru çözümünü öğrenin.

5. Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın.

6. Soruyu çözmenizi sağlayacak soru metninde yer alan önemli kelimelerin altını çizin.

7. Her gün belirli miktarda soru çözmeye çalışın. Soru çözmek sizde bir alışkanlık olsun.

8. Soru kökünü ve soru paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamayın. Önce size verilenleri ve sizden istenenleri iyi belirleyin. Bu sizin cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır.

9. Bütün şıkları okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. Çünkü bazı sorular sizden en doğru cevabı bulmanızı ister.

10. İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir. İki şık birbirinin zıttaysa, bunlardan biri doğrudur.

11. Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabınızı değiştirmeyin.

12. Doğru çözdüğünüzden emin olmadığınız soru ve sorular varsa o soruya hemen değil de birkaç tane soru çözdükten sonra bakın.

13. Yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip karamsarlığa düşmeyin. Çünkü her yanlış çözdüğünüz soru şayet doğru çözümünü öğrenirseniz sizin için bir kazançtır.

14. Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar.

15. Uzun paragraftan oluşan soruları “uzun soru zordur” yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin. Paragraf sorularının en önemli özelliği cevabının paragrafın içinde gizli olmasıdır.

16. Paragraf sorularında önce soru kökünü okursanız paragrafı daha kolay ve kısa sürede anlarsınız. Bu ise soruyu daha çabuk çözeceğiniz anlamına gelir.

17. Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. Kalan şıklar üzerine düşünün.

18. Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
13.09.2012, 19:40
Yorum: #2
Cvp: ALES'ten nasıl yüksek puan alınır? ALES Çalışma TekniklerithanksSmile
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
15.09.2012, 01:53
Yorum: #3
Cvp: ALES'ten nasıl yüksek puan alınır? ALES Çalışma TeknikleriÇok tşk ederiz bilgiler için..
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
19.09.2012, 13:04
Yorum: #4
Cvp: ALES'ten nasıl yüksek puan alınır? ALES Çalışma Tekniklerimerhabalar,
ales den geçerli puan aldıktan sonra hangi dalda y.lisans yapacağımıza nasıl karar vericez ??
2 yıl pamukkale üniversitesi dış ticaret + 2yıl dikey geçiş Anadolu üni. iktisat mezunuyum.

teşekkürler.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
13.08.2014, 19:32
Yorum: #5
Cvp: ALES'ten nasıl yüksek puan alınır? ALES Çalışma TeknikleriBen sözel bölümde alese iki kez girdim ve ilkinden 81, ikincisinden 83 aldım. Ama amacım 90 almak. Verdiğiniz bilgiler çok değerli teşekkür ediyorum. Bunları uygulayacağım. Ama kaynak konusunda büyük sıkıntı var. Çıkmış sorular dışında önerebileceğiniz kaynaklar var mı? Şimdiden teşekkür ederim.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2012 Sonbahar ALES'e Hazırmısınız? admin 0 1,729 06.11.2012 00:05
Son Yorum: admin
  ALES KASIM 55 puan kaç netle alınır muge_cigdem 2 3,947 30.08.2012 19:45
Son Yorum: muge_cigdem
  Bitirilen Bölümden Başka Bir Bölümde Yüksek Lisans Yapmak!!! talebe 0 2,371 17.08.2012 15:44
Son Yorum: talebe
  ales hakkında acil bilgi lütfenn edanur13 1 1,758 05.08.2012 02:43
Son Yorum: Efe
  2012 İlkbahar Alesten Kaç Puan Aldınız??? memory 1 3,950 07.06.2012 15:06
Son Yorum: Physic

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi
İletişimAles Bilgi MerkeziYukarı GitArşivRSS Beslemesi